Žinios apie bičių poveikį ekosistemoms, jų įtaką žmonių kuriamai aplinkai ir gyvenimui itin svarbios formuojant mūsų santykį su gamtos tausojimu. Bitės – vienos svarbiausių ekologinių sistemų palaikytojų, tad pastaraisiais dešimtmečiais dėl žmogaus ūkinės veiklos sparčiai mažėjant šių vabzdžių populiacijai visame pasaulyje, ūkininkams ir įvairioms ekologinėms sistemoms kyla vis sunkiau įveikiamų iššūkių. Dėl bičių svarbos ekologijai, jų nešamo medaus ir gaminamo vaško, taip pat šių produktų estetinių, maistinių, medžiaginių ir kitų savybių, bitės dažnai figūruoja ir įvairių akademinių bendruomenių diskurse, įskaitant architektūros teoriją. Vienas iš tokių diskusijų pavyzdžių – dr. Mindaugo Reklaičio tyrimas, kurio eigoje, 2022 m. buvo sukurtas kūrinys kintančiu, aiškios formos neturinčiu kūnu – „Morph“. Būtent nuolatinis atsinaujinimas tapo šio kūrinio ir jo architektūrinės formos esmė. Dr. M. Reklaitis šiame darbe kaip statybinę medžiagą pasitelkė vašką – bičių kuriamą produktą, skirtingose sąlygose pasižymintį kietumu, lankstumu, gebėjimu lydytis ar izoliuoti šilumą. Dėl šių vaško savybių dr. M. Reklaičiui pavyko instaliacijos pagalba perteikti savo akademinį tyrimą, kuriame architektūra aptariama kaip dėl besikeičiančių gamtinių sąlygų ir naudojamų medžiagų socialinio bei kultūrinio konteksto nuolat kintantį objektą. 

Pristatomas užsiėmimas, susidedantis iš trijų dalių, vyks būtent šioje bičių gyvenimo ir architektūros tyrimų plotmėje. Pirmojoje dalyje mokiniai susipažins su bičių gyvenimo pobūdžiu, aplinkybėmis ir šeimų dinamika, kuriamomis vaško gyvenvietėmis bei šių poveikiu ekologinėms sistemoms. Antrojoje dalyviai bus supažindinti su pamatinėmis dr. M. Reklaičio tyrimo idėjomis ir, lydydami bičių vašką, iš jo statys architektūrines formas. Trečioje – paskutinėje – dalyje mokiniai bus kviečiami įsitraukti į diskusiją ir apsvarstyti pastatų kismo, laikinumo bei pakartotinio panaudojimo temas.

Užsiėmimo metu dalyviai gilinsis į ekologinius procesus, ugdys architektūros supratimo, kūrybiškumo, kritinio mąstymo ir nuomonės raiškos kompetencijas.

Trukmė: 120 min.
Klasės: 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 (13)

Registruotis kviečiame per kultūros paso sistemą ar susiekiant el. paštu: info@akee.lt arba telefono numeriu +37069683445.

REGISTRACIJA PER KULTŪROS PASO SISTEMĄ

Užsiėmimo dokumentacija Aleknaičių kultūros ir edukacijos erdvėje: