Akee, bendradarbiaudama su MTR Art Foundation, šią vasarą ir rudenį įgyvendino projektą, skirtą iš Akee apylinkių, Linkuvos miestelio kilusios lietuvių tapytojos Marijos Teresės Rožanskaitės (1933–2007) kūrybos sklaidai.

Marija Teresė Rožanskaite (1933–2007) – viena svarbiausių Lietuvos XX a. antrosios puses lietuvių dailininkių, kurios kūryba ir gyvenimas glaudžiai susiję su praėjusio amžiaus Lietuvos istorijos lūžiais. Gimusi Linkuvoje, Pakruojo rajone, ir iki pat tremties 1941 metais augusi Kriukuose, Jonišio rajone, M. Rožanskaitė tapo viena ryškiausių sovietmečio ir nepriklausomos Lietuvos dailininkių. Nors dėl savo kūryboje vaizduojamų ir nagrinėjamų visuomenės represijų, žmogaus pažeidžiamumo ir egzistencinės įtampos temų sovietmečiu M. Rožanskaitė nebuvo itin pripažinta, tačiau jos kūryba paliko gilią žymę Lietuvos meno istorijoje ir tapo įkvėpimo šaltiniu ateities kartų menininkams ir menininkėms. 2024 m. M. T. Rožanskaitės kūriniai, kartu su tarptautiniu mastu pripažinto menininkų dueto Neringos Černiauskaitės ir Ugniaus Gelgudos („Pakui Hardware“) darbais, pristatomi parodoje „Uždegimas“ Lietuvos nacionaliniame paviljone, 60-ojoje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje.

Šio projekto eigoje, birželio 29 d. – liepos 1 d. Akee buvo eksponuojami Marijos Teresės Rožanskaitės darbai, kuratorė, menininkė ir menotyrininkė Laima Kreiytė vedė performatyvią paskaitą apie M. T. Rožanskaitės gyvenimą ir kūrybą Akee organizuoto „Slenkančios liepos“ renginio metu. Taip pat šiame renginyje bei lapkričio pradžioje Kriukų miestelyje (Joniškio r.), kur M. T. Rožanskaitė kartu su šeima gyveno iki 1941 m. tremties į Altajų, buvo pristatytas režisierių Juozo Matonio ir Vytauto Damaševičiaus (1944–2021) filmas „Dailininkė Teresė Marija Rožanskaitė“ iš ciklo „Menininkų portretai“ (1998).

Projekto metu Pakruojo ir Joniškio švietimo, kultūros bei medicinos įstaigoms taip pat buvo padovanotos M. T. Rožanskaitės kūrinių reprodukcijos. Jas savo bendruomenėms pristatys Linkuvos gimnazija, Pakruojo r. Lygumų pagrindinė mokykla, Pakruojo „Atžalyno“ gimnazija, Pakruojo kultūros centras, Lygumų seniūnija, Pakruojo r. savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka, Šeimos medicinos klinika (UAB Medicus LT) bei Pakruojo sveikatos centras.

Projektą „Linkuviškė Marija Teresė Rožanskaitė. Menininkės paminėjimas ir jos kūrybos pristatymas Šiaulių regione“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Pakruojo rajono savivaldybė. Projekto partneriai: Joniškio kultūros centro Kriukų skyrius ir MTR Art Foundation.

Nuotrauka: Marijos Teresės Rožanskaitės portretas (MTR meno fondo nuosavybė).