Vietinė pirtis. Atviras kvietimas studentams
Aleknaičių kultūros ir edukacijos erdvė („Akee“) kviečia Kauno technologijų universiteto Statybos ir architektūros fakulteto bakalauro bei magistro studentus dalyvauti permakultūros architektūrą ir šiuolaikinei kultūrai būdingus kūrybos metodus jungiančiame projekte „Vietinė pirtis“.
„Akee“ – kultūros lauko dalyvius burianti bendruomeninė iniciatyva, vystoma Aleknaičių kaime, Pakruojo rajone, tarpukariu statytos mokyklos teritorijoje. Jos veikla siekiama praturtinti Lietuvos ir tarptautinį su užmiesčio teritorijomis susijusios kultūros diskursą ir kurti galimybes kultūros kūrėjams bei tyrėjams įgyvendinti regionų teritorijoms jautrius ir socialiai tvarius projektus. Aleknaičių kaimas įsikūręs ant Kruojos upės kranto, Šiaurės Lietuvoje, molingoje ir miškingoje teritorijoje. Čia dirbamoje žemėje rasti akmenys, molis, mėšlas, šienas ir apylinkėse plytintys miškai ilgą laiką tarnavo (ir tebetarnauja) kaip pastatų bei viešųjų erdvių kūrimo medžiagos: aplinkinėse gyvenvietėse statyboje vis dar naudojami vietoje randami akmenys, iš kartos į kartą paveldimi moliniai kluonai tebepatenkina vietinių buities reikmes, horizontą rėžia buvusių malūnų liekanos, išlikę ir dar XVIII a. lauko rieduliais grįsti takai. Iki XX a. antrosios pusės, kuomet didelė dalis kaimuose gyvenusių žmonių pradėjo aktyviai keltis į didmiesčius, vietos kaimai buvo turtingi kultūrinio gyvenimo, o čia veikusios pirtys tapo svarbios buities ritualų, medicininėms reikmėms taikomos bendruomenės erdvės, atlikusios svarbų vaidmenį ir vietos kultūriniame gyvenime.
Šiandien, universaliai taikomų ir dažnai kultūrinės vertės neturinčių erdvės kūrimo sprendimų vedama, nors greitai pastatoma ir saugumo standartus atitinkanti, bet netvari ir išteklius eikvojanti statybos industrija kuria savitus privačių bei viešųjų erdvių scenarijus. Dažnai prioritetizuojant finansinį erdvių atsiperkamumą ir jų pridėtinę vertę ekonomikai, šiuolaikinėje statyboje reitai pasitelkiamos lėtesnės, tačiau tvarios, tradicinei architektūrai būdingos statymo strategijos. Šių skirtingų statymo ir erdvių kūrimo kontekste, norime pakviesti studentus apmąstyti tradicinėje architektūroje naudotas erdvių kūrimo technologijas ir medžiagas ir sukurti permakultūrinę pirtį. Šis su vietos ūkininkų pagalba sukurtas statinys bus pristatytas rugpjūčio mėn. vyksiančios viešosios programos metu, o ateityje bus pritaikomas kultūrinėms veikloms ir bendruomenės poreikiams.
Projekto metu studentai:
- susipažins ir eksperimentuos su permakultūrinės statybos būdais ir jos technologijomis;
- atsižvelgdami į vietos kontekstą ir joje esančius gamtinius išteklius, tyrinės savo pačių architektūrinį braižą, kurs permakultūrinės pirties prototipus ir ją statys;
- kartu su projekto organizatoriais valdys projekto biudžetą;
- susipažins su statyboje naudojamais gręžimo ir pjovimo įrankiais;
- susipažins su permakultūrinės architektūros diskursą formuojančiomis idėjomis ir mąstymo būdais;
- rugpjūčio mėn. kartu su suomių kilmės šiuolaikinės kultūros tyrėja Mari Keski-Korsu viešo renginio metu pristatys projekto metu sukurtą pirtį Lietuvos kultūros ir architektūros bendruomenėms.
Projekto įgyvendinimo metu organizatoriai ir projekto partneriai atrinktiems kūrėjams suteiks apgyvendinimą ir padengs kelionių išlaidas.
Susidomėjusius kviečiame užpildyti motyvacinę anketą iki gegužės 21 d. imtinai. Esant poreikiui, gegužės 24–26 d. projekto organizatoriai pakvies atrinktus kandidatus į videoskambučio formato pokalbį.
Projekto veiklų kalendorius:
Birželio 10–18 d.
Susipažinimas su Pakruojo rajone esančiu tradicinės architektūros palikimu, vietos kultūriniu bei socialiniu kontekstais ir tradicinėje architektūroje naudojamomis medžiagomis bei statybos technikomis, eksperimentavimas su vietinėmis medžiagomis pirties statybos reikmėms, permakultūrinės pirties idėjų kūrimas ir prototipavimas, pamatų įrengimas ir stogo dengimas.
Liepos 24–30 d.
Pabaigiami pirties pamatų įrengimo ir stogo dengimo darbai. Atliekami molio mišinių bandymai, daromas plūkto molio grindinys (asla), dedamos kitkos sienoms.
Rugpjūčio 14–18 d.
Moliu dengiamos sienos, įrengiama prities erdvė.
Rugpjūčio 19–20 d.
Projekto pristatymo renginys.
Projektą kuruoja Karolis Lasys ir Vilius Vaitiekūnas.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Pakruojo rajono savivaldybė
Projekto partneriai: Kauno technologijų universitetas, Lygumų žemės ūkio bendrovė, Lygumų pagrindinė mokykla, Pakruojo Atžalyno gimnazija, Pakruojo rajono Juozo Paukštelio viešoji biblioteka, Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo švietimo centras, MB „Lairent“