Aleknaičių kultūros ir edukacijos erdvė  („Akee“) kartu su Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga (LTMKS) 2024 m. birželio 17–20 d. rengia dienos stovyklas mokyklinio amžiaus vaikams Aleknaičių kaime, Pakruojo r., buvusioje Aleknaičių mokyklos teritorijoje bei jos apylinkėse. Stovyklos programą kūrė ir įgyvendina LTKMS narės Ieva Gražytė ir Joana Kairienė kartu su Pakruojyje gyvenančia menininke ir pedagoge Simona Čemoškaite. Stovyklos programą kuruoja LTMKS narys Vilius Vaitiekūnas.

Šių metų dienos stovyklos tema – „Vertės rankiojimai“ – įkvėpta vaikų kuriamų kolekcijų ir tarpusavio mainų, vykstančių kiemuose, mokyklose ir žaidimų aikštelėse. Ar tai būtų filmukų herojų kortos ir „kepsai“, parduotuvių skatinamos kolekcionuoti figūrėlės ar tiesiog akį traukiantys akmenukai – vertės nuojautos ir mainai yra nežymėta bet kurios vaikų žaidimų aikštelės sudedamoji dalis. Žvelgdamos į dažnai pačių vaikų kuriamus kriterijus vertinti skirtingų objektų kolekcinę vertę bei įgimtą norą mainytis, stovyklos programos kūrėjos Joana Kairienė ir Ieva Gražytė sukūrė naujus tyrimo ir edukacinius metodus kuriuos kvies išbandyti stovyklos eigoje. Keturių dienų programos metu mokiniai tyrinės mainų ir kolekcinės vertės sąsajas bei pažins ir išbandys skirtingas grafikos ir skulptūrų kūrimo technikas, taip pat kurs savo vertės mechanizmus. Dalyviai įgis žinių apie įvairius vertės kūrimo būdus, dalyvaus finansinį raštingumą ugdančiose paskaitose ir kitomis skirtingomis programos veiklomis bus kviečiami tyrinėti savo pačių kūrybiškumą. 

Dienos stovyklos vyks birželio 17–20 d., kasdien nuo 10 iki 16 val. ir yra skirtos 10–13 m. vaikams.

Ieva Gražytė – skaitmeninės kultūros tyrėja, analizuojanti meno vertę ir vertės formavimosi mechanizmus neoliberalaus kapitalizmo ir skaitmeninių technologijų kontekste. Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos narė. Studijavo Vilniaus dailės akademijoje ir Kauno technologijų universitete, šiuo metu daugiausia laiko praleidžia Rytų Azijoje. Išnaudodama skirtingas rašymo formas kaip meninės praktikos metodus, I. Gražytė savo meninius tyrimus grindžia socioekonominiais ir sociopolitiniais rodikliais.

Joana Kairienė yra Vilniuje kurianti menininkė. Nuo 2013 metų J. Kairienė yra Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos narė. Baigė bakalauro ir magistro studijas VDA grafikos katedroje. Savo kūryboje kaip impulsą atsirasti idėjoms naudoja atmintį ir vidinį jausmą. Remiasi savo asmenine patirtimi, kurioje ieško sąsajų su aplinkoje vykstančiais procesais. Domisi atminties ir paveldėjimo tema. Savo kūryboje tradicinės grafikos technikas ir jų interpretacijas  dažnai naudoja kaip įrankius atrasti arba atkartoti jau matytus vaizdus. Be grafikos, J. Kairienė kūryboje taip pat naudoja garsą ir tekstilę.

Vilius Vaitiekūnas yra įvairių kultūrinių veiklų ir jų formatų kūrėjas bei edukatorius. 2018 m. įgijo vaizduojamojo meno bakalauro laipsnį Minervos akademijoje, Nyderlanduose ir pabaigė ikimagistrinę meno ir kognityvinių mokslų programą Groningeno universitete. V. Vaitiekūnas yra Rupert alternatyvios edukacijos (2021 m.) bei Inland akademijos (2022 m.) alumnas, šiuo metu studijuoja Menų ir medijų magistro programoje Aalto universitete, Helsinkyje. Yra dirbęs edukacijos ir bendruomenių įtraukimo veiklų kuratoriumi Šiuolaikinio meno centre Vilniuje, taip pat asistavo projekte „Vaikų miško paviljonas” Lietuvos nacionaliniame paviljone 2023 m. Venecijos architektūros bienalėje. 2024 m. V. Vaitiekūnas yra Stasys Museum edukacinių programų vadovas bei Architektūros fondo projekto „Eksperimentų platforma” kuratorius.

Akee yra bendruomeninė iniciatyva, besikurianti Aleknaičių kaime tarpukariu statytos mokyklos teritorijoje. Savo veikla ji siekia praturtinti Lietuvos bei tarptautinį su užmiesčio teritorijomis susijusios kultūros diskursą bei kurti galimybes kultūros kūrėjams ir tyrėjams įgyvendinti užmiesčio teritorijoms jautrius bei socialiai tvarius projektus. Akee paveldėta kaimo vaikų ugdymui suprojektuota erdvė kaip mokykla veikė 1937-2000 metais – keturių skirtingų ideologijų (tarpukario Lietuvos, Vokietijos ir vėliau – Sovietų Sąjungos okupacijos bei galiausiai atkurtos Nepriklausomybės) ir jų kurtų švietimo sistemų laikotarpiais, kurių materialųjį palikimą ir kaitą tebeliudija mokyklos sienose įrėžti vaikų piešiniai bei išlikusios mokymo priemonės. Naujos suaugusiųjų kartos, keisdamos ir adaptuodamos paveldėtas švietimo ir ugdymo sistemas bei ieškodamos tinkamiausių būdų užtikrinti savo kultūrų ir bendruomenių tęstinumą ateityje, siūlo vaikams vis naujas mokymosi taisykles bei terpes.


Organizatoriai – Aleknaičių kultūros ir edukacijos erdvė (Akee) kartu su Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga (LTKMS). LTMKS veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Dizainas – Lina Vyšniauskaitė

Grafinis dizainas: Lina Vyšniauskaitė
Stovyklą organizuoja: LTKMS ir Akee
LTKMS veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba